MISAD, İnönü Endüstri Meslek Lisesi’nin Yeni Müdürü Fatih Kamil Bilgin ile Yeni Dönem Projeler Hakkında Görüştü.

On Eylül 27th, 2011, posted in: Haberler by

Sektördeki yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla girişimlerde bulunan sektör derneği MISAD, bu amaç doğrultusunda çeşitli kurumlarla işbirliğine giderek ve bu kurumların da desteğini alarak bir çok projeyi başarıyla hayata geçirmeyi başardı.

Bu projelerden birisi olarak Isıl İşlem sektörüne nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla MISAD’ın girişimleriyle İstanbul Bayrampaşa İnönü Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Metal teknolojisi Bölümünde Isıl İşlem Dalı açılmıştı. MISAD yetkilileri hem yeni öğretim programını değerlendirmek ve katkılarda bulunmak, hem de İnönü Endüstri Meslek lisesi’ne yeni okul müdürü olarak atanan Fatih Kamil Bilgin’e hayırlı olsun demek için ziyarette bulundu.

26 Ağustos tarihinde görevine başlayan Fatih Kamil Bilgin’e 20 Ekim tarihinde sektörün ve MISAD’ın yetkili isimlerince nezaket ziyaretinde bulunuldu. Bilgin’i ziyaret edenler arasında A.Barış Telseren, M.Önder Yücel, Kenan Anıl bulunuyordu. Metal Teknolojisi Bölümü Isıl İşlem Dalı Atölye Şefi Hacı Ömer Şimşek de hazır bulunduğu bu ziyaret sırasında Bilgin, dergimize sektörümüzün, MISAD’ın ve okullarının ortaklaşa sürdürdüğü projeler ve meslek liselerinin önemi ile ilgili bilgiler verdi.

MISAD’ın  hayata geçirdiği eğitim projesi ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Fatih Kamil Bilgin: Bir ülkenin kalkınması mesleki eğitimden geçer. Mesleki ve teknik eğitime ağırlık ve önem vermeyen bir ülke ileri ülkeler seviyesine asla ulaşamaz çünkü bunun en büyük örneği Almanya’dır ve mesleki eğitime verdiği önemle de bu seviyeye gelmiştir. Mesleki eğitim biliyorsunuz pahalı ve yatırım isteyen bir eğitimdir. Yalnızca devletin bu konuyu üstlenmesi ile eğitimin eksik kalacağını ancak okul ve sanayi iş birliği yapılarak yani sektör sanayinin mesleki eğitime katkı sağlamasıyla başarı elde edebileceğini düşünüyorum. Bu nedenle tüm derneklerin tüm sektör temsilcilerini meslek liselerimize bekliyoruz. Mesleki eğitimimizi verirken bizlere yardımcı ve destek olmalarını bekliyoruz.

 

Bu desteğin de maddi ve manevi anlamda olmasını istiyoruz. Çünkü devletimizin ekonomisi kısıtlı ve her şeye bir anda ulaşamıyor. Örneğin makine sektöründe daha önceden torna ile çalışılırken şimdi CNC tezgahları kullanılmaya başlandı. Türkiye’de de 800 tane okul var, her bir okula da bunları almaya devletin gücü yetmiyor. Bu nedenle her sektörün kendi mesleğiyle ilgilenmesi gerekir. Hem kendi gelecekleri hem de mesleklerinin geleceği için eğitim gören bu öğrencilerle işbirliği içerisinde olmaları gerekir. Çünkü bu öğrenciler sektörü devam ettirecek elemanlar olacaktır. Eğer niteliksiz elemanlar bir sektöre gelirse o sektörün ilerlemesi düzgün olmaz. Ne zaman ki kaliteli eğitim almış nitelikli gençler o sektöre atılırlarsa o sektörün geleceğinin de parlak olacağını düşünüyorum.

Barış Bey, MISAD’ın başkanı olarak İnönü Endüstri Meslek Lisesi ile işbirliğinin devamı ve geleceği ile ilgili siz neler söylemek istersiniz?
Barış Telseren: Bize göre işbirliğimiz kesintisiz devam edecek. Ayrıca birçok projede yer almış ve bu konularla ilgili biri olan yeni müdürümüz Fatih Bey’in bu okula gelmesinin bizim için bir şans olduğunu düşünüyorum. Geçmiş dönemdeki okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz de bizlere çok destek vermişlerdi. Aynı şekilde yeni dönemde yeni okul müdürümüz ile çalışmalarımızın daha da ivme kazanacağını düşünüyorum.

Bundan sonraki dönemlerde gerçekleşmesi planlanan projeler ile ilgili neler söyleyebilir siniz?
Barış Telseren: Kenan Anıl’ın Başkanlığı döneminde bir taraftan derneğimizin oluşumuyla uğraşırken diğer taraftan okulla ilgili çalışmalarımızı devam ettirmek zor olmuştu fakat daha sonra gerek makine gerek eğitimcileri temin etme açısından biraz daha tecrübe kazandık. Bu nedenle ikinci dönemdeki öğrencilerimizin biraz daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Hatta biraz önce Ömer Bey’in de ifade ettiği gibi 11. sınıftaki öğrencilerimizin çoğunun staj zorunluluğu olmadığı halde, şu anda tüm öğrencilerin staj gördüklerini söyleyebilirim. Staj gördükleri yerlerde de gerçekten işi öğrenip öğrenmediklerini ve şirketin rutin getir-götür işlerinin yaptırılıp yaptırılmadığını sürekli denetliyoruz. Bu tür şirket işlerinin yaptırıldığını hissettiğimiz anda da gerekli müdahaleyi yapıyoruz. Belki bu konuda yüzde yüz bir denetimimiz söz konusu değil ama yine de bu konuya hakim olmaya çalışıyoruz. Yeni okul müdürümüz Fatih Bey’in de desteği ile birlikte gerek makine bağışlarının artması ve gerek müfredata eklenecek yazılı metinlerle işlenecek konular açısından bu dönemin daha da iyi geçeceğini düşünüyorum.

 

 

Fatih Bey, uygulamaya konulan bu eğitim programında mutlaka eksik kalan noktalar olmuştur. Bu program dahilinde gözlemlediğiniz eksiklikler var mı ya da sizin bu konuda önerileriniz olabilir mi?
Fatih Kamil Bilgin: Öğrencilerimize verilen tüm bu eğitimlerin yanında bir de yabancı dil eğitimi, bilgisayar kursu ve halkla ilişkiler eğitimi verilebilir. Örneğin 11. sınıftaki bir öğrenciye bir dönem halkla ilişkiler alanında, insanlarla iletişimin nasıl kurulması gerektiği ya da bir müşteri ile nasıl konuşulması gerektiği anlatılabilir.

Bugün artık bir öğrencinin mutlaka teknik İngilizce ve bilgisayar kullanımını bilmesi gerekiyor. Bu nedenle sektörün desteğiyle örneğin hafta sonunda yani cumartesi günü uygulamak kaydıyla bu öğrencilere bu eğitimlerin verilmesi çok faydalı olabilir diye düşünmekteyim.

Hacı Ömer Şimşek: Bu konuda sektör firmalarımızdan herkesin okulumuzu ziyaret etmesini ve bilgilerini öğrencilerimizle paylaşmasını isteriz. Ayrıca okulumuza bir kütüphane kurulması ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Umarız kısa zamanda bu proje de gerçekleşir ve öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandıracak yeni ortamlar yaratabiliriz. Bundan dolayı herkesten teknik ve ilgili kitap göndermelerini de rica ediyoruz.

Comments are closed.